Универсална, разпределена, гъвкава система за енергиен мениджмънт
За какво ще ви послужи OpCoEMS?
Опознайте разходите си
Конкретните познания за изразходването на електрическа енергия по функционални зони, дни и часове от деня са предпоставка да планирате и осъществите мерки за икономия на електрическа енергия. Такива мерки могат да бъдат подмяна на оборудване с голяма енергоемкост, преустройство на части от електрическата мрежа и създаване на системи за ръчно или автоматично намаляване на консумацията на електроенергия.
Мотивирайте хората
Замисляли ли сте се, защо когато започнете да записвате разходите си в супермаркета, те с магическа пръчка намаляват? Или защо, когато шофирате, а на дисплея бордовият компютър показва разхода на гориво, инстинктивно започвате да карате по-икономично? Изследванията показват, че само психологическият ефект от мониторинг на енергопотреблението води до редуциране на сметките с между 5 и 7%!
Съхранете техниката си
Много са случаите на сериозни повреди, дължащи се на лошо качество на използваната електрическа енергия. А когато ремонтът на скъпата техника е на стойност няколко десетки хиляди всеки би искал той да не се повтаря! Следете и анализирайте качествените параметри на енергията, за да сте в състояние да диагностицирате и отстранявате причини за подобни аварии още преди те да са настъпили.
Прогнозирайте
Изискванията, налагани от закони и правилници, за прогнозиране по дни и дори по часове на необходимата електроенергия стават все по-строги. От друга страна планирането е най-важната стъпка в управлението на всеки процес, включително и на потреблението на енергия. Единственият начин да отговорите на предизвикателството и да не търпите излишни загуби е да разполагате с актуална и подробна статистика, на която да базирате вашите прогнози.
Архитектура на системата
- На най-ниско ниво в системата се намират мрежовите анализатори, които представляват прибори или контролери, измерващи различни параметри на електрическия ток.
- Всеки мрежов анализатор се свързва към компютър, на който работи модул за събиране на данни, наречен колектор. Колекторът извършва първична обработка на данните и ги буферира за последващо предаване към централния сървър на системата. По този начин даже временно прекъсване на връзката между компютъра, на който работи колекторът, и централния сървър не води до загуба на данни. За комуникацията между мрежовите анализатори и колекторите се използва протокол MODBUS.
- Събраните от всички колектори данни се препращат към централния сървър на системата, който ги верифицира и съхранява в база от данни.
- На централния сървър работи и web-базирано приложение, предоставящо достъп до различни справки върху събраните данни.
Функционалност на системата
Гъвкаво конфигуриране
Тази характеристика е в основата на приложимостта на системата в различни предприятия без да е необходимо специално програмиране за всяко от тях. На конфигуриране подлежат:
- Организацията, като дървовидна структура от функционални зони;
- Номенклатура на параметрите на електроенергията, които се следят от системата като цяло;
- Списък с точки на измерване;
Под точка на измерване се разбира точка в организацията, в която има инсталиран един мрежов анализатор, измерващ определени параметри на електроенергията, в конкретни функционални зони.
За всяка точка на измерване се задават:- Списък с функционални зони, за които общо се мерят избраните параметри на вида енергия;
- Кои от параметрите се мерят и какъв вид история се събира за тях;
- За количествата електроенергия, които се мерят общо за няколко функционални зони може да се зададе какъв процент от общото изразходвано количество се пада на всяка от тях.
- Тарифи за плащане на изразходваната електроенергия по дневни часови зони и сезони.
Показване на информация в реално време
Стойностите на конфигурираните параметри, измервани от прибора в конкретна точка, се четат от съответния модул за събиране на данни, към който е свързан този прибор, и се предават към основния модул. Стойностите на тези параметри могат да бъдат следени от всеки клиент свързан с web-приложението на системата.
Събиране на история. Справки и статистика върху натрупаните данни
Събирането на история със стойностите на всеки измерван параметър в конкретна точка подлежи на конфигуриране, при което се задава:
- Какви видове история се събират за този параметър;
- На какъв времеви период се събират данните за всеки вид история;
- Колко време се пазят данните за този вид история.
Видовете история, които могат да се събират, са:
- на моментни стойности на качествен параметър;
- на средни стойности на качествен параметър;
- на минимуми и максимуми на качествен параметър;
- на изразходвани количества електроенергия;
- на събития.
OpCoEMS предлага множество справки върху данните от историята на параметрите, като информацията в тях може да бъде филтрирана и групирана по функционални зони, точки на измерване, параметри, времеви интервали и т.н. При справки с количествата на изразходваната електроенергия, може да се искат стойности и за функционални зони, за които няма точно измерване на изразходваната от тях електроенергия, а те влизат в по-широка зона, за която такова измерване съществува. В такъв случай се използват експертно зададените проценти от общото изразходвано количество, които се падат на съответните функционални зони.
Остойностяване на изразходваната електроенергия
Освен за количеството, OpCoEMS дава справки и за стойността на изразходваната електроенергия, като използва конфигурираните тарифи с цени на електроенергията по часови зони и сезони.